The page of Mrożek, Sławomir, Hungarian biography
Biography
Sławomir Mrożek (1930) író, drámaíró, grafikus a legismertebb és legtöbbet játszott kortárs drámaíró. Pályáját 1950-ben kezdte grafikusként, 1953 után rendszeresen közölt szatirikus rajzokat és elbeszéléseket, hamar népszerű szerző lett. A létező szocializmus életének abszurditásaiból merített ihletet, de szívesen használta a lengyelek tudatát alakító, kiürült, ellaposodott, általában posztromantikus sztereotípiákat is.
1958-ban írta első színpadi művét Policja (Rendőrség) címmel, amelyben a totális állam világát jeleníti meg, melynek kulcsszereplői a rendőrök – a titkos és nyilvános szolgálatok funkcionáriusai. Műveiben szívesen használja a groteszk, az abszurd túlzás, a szatíra és a paródia eszközeit. Gyakran ábrázol konfliktust olyan értelmiségiek között, akik valójában akarat nélküli bábfigurák, ideológusok vagy a társadalmi helyzet tudatos formálói, vagy üresfejű bunkók, „tahók”, akiknek csak a testi erejük van. Általában az „értelmiségi” válik a „tahó” áldozatáva, aki teljesíti az „ideológus” akaratát. Tangó című drámájában a (mind művészeti, mind társasalmi értelemben vett) avantgárd örökségével száll vitába, mondván, ha mindent szabad, akor felébred a vágy a tiltás, a merev szabályok iránt, a szabályrendszer viszont maga a nyers erőszak.
1968-tól emigránsként élt, először Párizsban, majd megfordult az Egyesült Államokban, Németországban, hosszabb ideig maradt Mexikóban, végül 1996-ban visszatért Krakkóba, ahol megírta a hazatérés történetét (Dziennik powrotu – Hazatérésem naplója). Rendszeresen publikál rajzokat és tárcákat, és az amlékiratain dolgozik.